Program Pierwsze Mieszkanie z kredytem 2%

 

Program Pierwsze Mieszkanie z kredytem 2%

 

Bezpieczny kredyt 2%

Rząd zapowiada program z dofinansowaniem kredytu przeznaczonego na pierwsze mieszkanie. Nazwa sugeruje, że oprocentowanie wyniesie 2% ale faktycznie wyjdzie około 3% ponieważ należy doliczyć marżę. Marża wyliczana będzie jako 10% średniego oprocentowania kredytu bez dopłaty.

 

Dla kogo taki kredyt

Przede wszystkim musi być to pierwsza nieruchomość mieszkalna danej osoby. Program ma być skierowany dla osób w wieku do 45 lat. Przy małżeństwie liczy się wiek młodszej osoby.

 

Nie tylko limity

Założenia programu nie ustalają maksymalnej ceny za m.kw. mieszkania. Nie ma tez znaczenia czy zakup nastąpi na rynku pierwotnym czy wtórnym. Finansowanie takie może zostać również przeznaczone na budowę domu.

 

Jak długo będzie trwała dopłata

Dopłata do odsetek planowana jest w pierwszych 10 latach spłaty. W okresie dofinansowania raty spłacane są w systemie malejącym. Po 10 latach, gdy oprocentowanie będzie już standardowe spłata będzie już następowała w ratach równych.

 

Stałe oprocentowanie aktualnie jest ustalane na maksymalnie 5 lat, dlatego nie można wykluczyć, że rata po okresie dofinansowania nie będzie wyższa niż ta w pierwszym roku.

 

Jakie faktycznie mogą być raty

Przyjmując wstępny opis programu możemy i zakładając stałe oprocentowanie wyliczyć przewidywaną wysokość raty w kredycie zaciągniętym na 25 lat dla kwot:

 

   

  • 200.000,-

 

 

   

  • 300.000,-

 

 

   

  • 500.000,-

 

Kiedy program się rozpocznie

Jest przygotowany projekt ustawy ale nadal nie jest zatwierdzony. Początkowo planowano start programu w lipcu 2023r ale aktualnie jest to mało prawdopodobne. Patrząc na inne tego typu projekty trzeba doliczyć około 1-2 miesięcy do wejścia programu na przygotowanie się banków do jego obsługi.